New York Borsası veya Londra Borsası gibi BİST’te de, işlem gören şirketlerin 4/5’inin yabancı şirketler olduğu veya bu yönde ilerlendiği düşünüldüğünde; Türk sermaye piyasalarına çok büyük bir itici güç, ekonomiye büyük katkı ve yatırımcılar ve katılımcılar açısından marjinal bir fayda sağlar. Piyasaların likidasyonuyla birlikte uluslararası yatırımcıların Türkiye’deki sermaye piyasaların girişi daha kolay olur.

Borsa İstanbul’da bugün itibari ile 410’dan fazla şirket işlem görüyor. Bölgede ki şirketlerin de Borsa İstanbul’da yerini alması ise volatilite, likidite, kapitilizasyon, borsaya kote şirket sayısı, şeffaflık gibi bir çok unsur açısından Türkiye ekonomisine, kurumsal ve bireysel yatırımcısına çok büyük faydalar sağlayacaktır. Halka açık şirketler açısından ucuz kaynak elde etmenin dışında şirketlerin uluslararası piyasalara entegre olması açısından da etkileşim ve rekabet ortamını güçlendirecektir.

Yükselen piyasa ekonomileri içinde Türkiye’nin küresel yatırımcılar açısından güvenilir bir piyasa olma özelliği daha da güçlenecektir.

Bugün BİST; gelişmekte olan ülkelerin borsaları işlem devir hızı bakımından 2013 Haziran son itibariyle dünyada 2. sıradadır. Borsa İstanbul’un dünyanın ilk on borsası arasına girmesi için yapılan altyapı çalışması bile BİST’in yükselmesinde etkili olmuştur. Projenin gerçekleşmesi, Türk halkına, kurumsal ve bireysel yatırımcısına dünyanın en büyük finansal güçlerinden birisi olmanın haklı gururunu yaşatacaktır.